Silikon protez kanser yapar mı?

Silikon maddesinin kanser yaptığını gösteren bir çalışma bulunmamaktadır. Amerika Birleşik Devletleri’nde özellikle bu konu uzun yıllardır tartışılmakta. Önceki yıllarda bir süre yasaklanmasına rağmen artık tuzlu su içeren silikon protezler serbest olarak kullanılmakta. ABD dışındaki tüm ülkelerde bu protezlerin kullanılmasında herhangi bir problemle karşılaşılmadı. Dahası, silikon protez uygulanan hastalarda meme kanseri teşhisinin daha erken konulduğu yönünde çalışmalar da mevcut.

Protez yapıldıktan ne süre sonra hamile kalabilirim?

Ameliyattan 1 yıl sonra çocuk doğurabilirsiniz.

Bebek emzirmede bir sorun olur mu?

Bütün annelerin emziremediğini biliyoruz. Aynı oran meme protezi ameliyatı olan kadınlar için de birebir geçerlidir. Eğer meme başından protez konulduysa bu oran biraz daha artabilir. Bunun dışında silikonun süte geçtiği ya da emzirmeyi engellediği yönünde bir düşünce olamaz.

Meme büyütme ameliyatı her yaşta ve herkese yapılabilir mi?

18 yaşını doldurmuş ve ek sağlık sorunu olmayan herkese yapılabilir.

Silikon protez dışında meme büyütme seçenekleri neler? Kişinin kendi vücudundan yapılabilir mi?

Alternatif tedavileri basitten karmaşığa doğru gözden geçirdiğimizde masaj, özel giysiler, bitkisel ilaçlar, hormonlar, yağ enjeksiyonu, dolgu enjeksiyonu olmak üzere bir çok yönteme rastlanabilir. Rasyonel bir düşünce ile masaj ve özel giysiler sadece minimal geçici şekil değişikliği sağlanabileceği aşikardır. Meme dokusunu veya hacmini arttırmak için bazı bitkisel ve hormonal replasman içeren ilaç tedavileri mevcuttur. Bu ilaçlar eğer kullanıldığında işe yarıyorsa hormon içeriyordur ve ileride ek sorunlar yaratacağı muhtemeldir. Diğer yandan meme dokusunun az olmasının sebebi hormon seviyesinin düşüklüğünden ziyade meme dokusunun hormona yanıtının az olmasıdır. Bu nedenle ancak tehlikeli sayılabilecek yüksek seviyede hormon alınmasıyla meme dokusunun büyüyebileceği unutulmamalıdır. Alınan hormon sadece meme dokusu üzerine değil üreme dahil bütün organlarda etkilere sahiptir. Bu nedenle en güvenilir yöntem meme dokusunu taklit edecek şekilde büyütme işlemidir.

Yağ enjeksiyonu plastik cerrahide çok sık kullanılan bir yöntemdir. Son yıllarda meme büyütme amaçlı da kullanımı yaygınlaşmıştır. Ancak tek seansta verilebilen ve yaşayabilecek doku miktarının az olması, vücuttan alınabilecek yağ dokusunun her zaman bulunamaması, yağ dokusunun meme dokusundan farklı kıvamda olması sonucu ideal görünümü sağlayamaması ve çok seans gerektirmesi nedeniyle tam anlamıyla bir meme büyütme işleminden ziyade ufak asimetrileri, çöküklükleri düzeltme işlemi olarak kullanım alanı bulmuştur.

Aynı amaçla dolgu materyalleri de (hyaluronik asit) kullanılabilmektedir. Normalde 1-2 cc (gram) olarak bulunan bu materyalle sadece yüz bölgesi estetiği uygulamaları yapılmaktaydı. Artık daha büyük miktarda gövde, meme, kalça, bacak gibi bölgelerde uygulama amaçlı preparatlar mevcut. Yağ enjeksiyonuna benzer sonuçlar verebilmekle birlikte uygulaması daha basit ama sadece 6-7 ay işe yaramakta. En küçük silikon protezden daha az miktar enjeksiyon yapılabilmekte ve ekonomik olarak protezden daha pahalı. Eğer “ameliyat” olmaktan korkuyorsanız, çok büyük bir değişiklik istemiyorsanız ve kalıcı olmaması sorun değilse sizin için bir seçenek olabilir.

Emzirme sonrası sarkan göğüsler protez ile dikleştirilebilir mi?

Hafif derece sarkmalar uygun protezler kullanılarak toparlanabilmektedir. Ama sarkma daha ağır ise uygulanacak protez ile büyük ama sarkık memeler elde edilir. Bu nedenle aynı seansta veya ikinci bir seansta meme toparlama ameliyatı daha uygun olacaktır.

Asimetrik memelerde de protez yapılabiliyor mu?

Meme asimetrisi düzeltilmesi iki yöntemle yapılabilir. Meme hacimleri yeterliyse protez kullanmadan küçültme veya dikleştirme ameliyatı yapılabilir. Meme hacimleri yetersizse farklı protezler kullanılarak asimetri düzeltilebilir veya iki yöntem aynı anda kullanılabilir. Özetle, İki memeye farklı protezler konularak asimetri düzeltilebilir.

Protez ameliyatının doğal görünümlü olması için nelere dikkat etmeli?

Doğal görünüm daha çok uygun protez ve teknik seçimine bağlı olmakla birlikte hasta istekleri de bu konuda etkilidir. Örneğin sarkık memeleri sadece protezle toparlamak gibi bir talep sonucu uygun olmayan büyüklükte protez kullanılması gerekir ki bu da doğal olmayan sonuçlara yol açar. Bu konuda en önemli nokta hekiminizle iyi bir iletişimden geçer.

Silikon protezlerin patladığı doğru mu? Ömrü ne kadardır?

Plastik cerrahlar arasında kült sayılan sorulardan birisi olmakla birlikte herkesin cevabını merak ettiği bir konudur. Silikon protezler kesici-delici yaralanmalar olmadığı sürece patlamaz. Bunun dışında silikon protezi patlatabilmek için gereken enerji öncelikle kaburga ve sırt kemiğinizi parçalar. Kendiliğinden patlayan silikon protez ya hatalı üretimdir ya da şehir efsanesidir.

Damla protez mi yuvarlak protez mi daha iyi?

Benim görüşüm, bazen damla bazen de yuvarlak kullanmak gerektiği yönünde. Hastanın genel vücut yapısı, meme dokusu hacmi ve beklentilerine göre uygun protezler seçilmesi daha doğru olacaktır.

Ameliyat çok ağrılı mı, ne zaman işe dönülebilir vs..

Eğer kas altı bir plan seçildiyse daha fazla ve uzun süren bir ağrınız olacaktır. Özellikle kol hareketlerinizi azaltmanızı ve dik yatmanızı tavsiye ediyoruz. Bunun dışında zarf dediğimiz protezi kaplayan meme derisi göreceli olarak az olduğunda (özellikle zayıf yapılı genç kızlarda) protez göğüs kafesi üzerine baskı yaparak daha fazla ağrıya ve nefes almada zorluklara yol açabilmektedir. İlk haftalardan sonra bu durum genelde normale döner.

Kişisel farklılıklar ve ameliyatın çeşidine göre ameliyat sonrası ağrı, günlük işlere dönebilme süresi gibi farklılıklar ortaya çıkabilmektedir. Ağır olmayan bir iş için en az iki gün, en fazla on gün makul bir aralıktır.

Memeler son şeklini ne zaman alır?

Teorik olarak bütün ameliyatlarda yara iyileşmesinin 6 ay sürdüğü kabul edilmektedir. Ancak 3 ayın sonunda memelerin son şeklini aldığını kabul etmekteyiz.