Ameliyattan sonra burun ucu düşer mi?

Burun destek yapılarının korunduğu ve yeniden sağlandığı sürece burun ucunda veya sırtında çökme olmaz. Burun ucu düşmesi daha çok burun ön ve sırt eğriliği bulunan ya da sadece nefes ile ilgili kapalı ameliyatlarda gereğinden fazla doku çıkarılmasına bağlı olarak ortaya çıkar ki bunun tedavisi de revizyon estetik burun ameliyatıdır.

Tamponlar çekilirken çok canım yanar mı?

Eski tip ekstrafor gaz (şerit bez) tamponlar modern silikon tamponlara göre hem ameliyat sonrası dönemde hem de çıkartılırken daha sıkıntılıydı. Kişiden kişiye değişmekle birlikte silikon tamponlar çıkartılırken çoğu hastanın tepkisi “o kadar da kötü değilmiş” olduğu yönünde. Tabii bunda burun içini ve septumu kaplayan dokunun ameliyatta hasar görmemesi, ek dikişlerle sabitlenmesi, kabuklanmanın az olması gibi faktörler de etkilidir.

İsteyen herkes burun ameliyatı olabilir mi?

16 yaşını doldurmuş kızlar ve 17 yaşını doldurmuş erkeklerin tıbbi açıdan bu ameliyatı olmalarında sakınca yoktur. Özetle yüz ve burun kemik gelişiminin tamamlanmış olması beklenmelidir. Ayrıca yüz – kafa kemik gelişimi açısından nadir görülen bazı durumların da varlığı sorgulanmalıdır. Bunun dışında, ameliyatın gerekliliği ve getirecekleri konusunda doktorunuzla konuşup ortak bir noktada buluştuğunuz takdirde ameliyat olabilirsiniz.

Daha önce burun ameliyatı geçiren birisine yeniden burun ameliyatı yapılır mı, nasıl yapılır?

Plastik cerrahinin uğraş alanlarından biri de revizyon rinoplasti (düzeltme ameliyatı) dır. İlk ameliyattan farklı olarak düzeltme ameliyatları daha çok rekonstrüktif (yeniden oluşturma) basamaklar içerir. Misal, eksik olan parçalar burun içinde kalmadığı için başka bölgelerden alınması gerekebilir. Sonuç ve riskler konusunda ilk ameliyat kadar başarılı sözler söylemek uygun olmaz.

İstediğim birinin burun şekline sahip olabilir miyim?

Cerrahi tekniğin ve kendi dokularınızın izin verdiği aralıkta burun şekliniz değiştirilebilir. Elbette istediğiniz bir buruna benzer bir burun yapmak mümkün olabilir. Ancak burada önemli olan o burun yapısının size yakışıp yakışmayacağıdır. Ayrıca istediğiniz burun şekli yapılabilsa dahi burundan nefes almanızı azaltmaması gerekir.

Plastik cerrah mı, kulak burun boğaz uzmanı mı?

Yasal olarak her iki branş da bu ameliyatı gerçekleştirebilmektedir. Her iki branştan da bu ameliyatı çok iyi yapan hekimler bulunmakla birlikte düzeltme ameliyatlarını genelde plastik cerrahlar yapmaktadır. Kişisel önerim, revizyon (düzeltme) ameliyatını da yapabilen doktorlar seçmeniz ve bu konuda önceden doktorunuzla konuşmanız.

Burnumda kemik varmış, ne yapmam gerekiyor?

Önemli olan size ne söylendiği değil, şikayetinizin ne olduğu. Her insanın burun içinde ve dışında kemik, kıkırdak, et vs. olması gayet doğaldır. Eğer şikayetiniz nefes almada güçlük ise bu “kemik” eğri septum (burun bölmesi) olabilir. Beraberinde burun dış kısmında eğrilik ve kemer de bulunması nadir değildir. Şikayetleriniz ve muayene sonucuna göre tedavi belirlenir.

Burun kemerinden (hump) memnun değilim, biraz törpüleseniz olmaz mı?

Sürekli belirttiğim gibi, burun bir heykel hamuru değil bir bina gibidir. Bir binayı sadece çatısını alarak bir boy küçük hale getiremezsiniz. Dahası, çatısını aldığınız bina işlevsel bir bina olmaktan çıkar. Törpüleme işlemi küçük düzeltmeler dışında tek başına burun estetiği için kullanılmaz. Bu işlemi özellikle yapılan diğer işlemlere (septoplasti vs) ek uygulanan ufak bir hediye olarak görmeyin, bu konudaki tekliflere uzak durun.

Ne zaman çalışabilir, denize girebilirim?

Sağlık açısından ameliyat sonrası ilk 3 gün dışarı çıkmanızı bile önermem. Evinizde serin bir ortamda istirahat etmeniz en uygunu olacaktır. Başınızı öne eğmeden dilediğiniz şeyle meşgul olabilirsiniz. Tamponlar çıkarıldıktan sonra sağlık açısından dışarıya çıkmanızda, ufak tefek işler yapmanızda hatta duruma göre çalışmanızda sakınca yok ancak sosyal açıdan burun üzerinde alçı olması size biraz sorun çıkarabilir. Alçı çıkıncaya kadar su değmemesi için banyo yapamazsınız, kuaförler bu konuda size yardımcı olacak ve en azından saçlarınızı yıkayacaktır.

Alçı çıkarıldıktan sonra burun üzerine şeklin korunması ve ödemin azalması için ince bantlar koyulur. Ertesi gün yıkandığınızda bu bantlar kendiliğinden düşer. Burnunuza içme suyu çekmediğiniz takdirde istediğiniz kadar yüzünüzü yıkayabilir, yıkanabilirsiniz.

Deniz suyu burun ameliyatlarından sonra zaten önerilen bir tedavi olsa da denize girmek için 3 haftanın geçmesini tavsiye edilir. Denize girilecekse bile dalma, atlama gibi atletik girişimlerden uzak durulmalı ve güneş kremleri kullanılmalıdır. Havuz için ise en az 2 ay geçmesi gereklidir. Gözlük kullanma için de yine 1 ayın geçmesi uygun olacaktır.

Burnum son şeklini ne zaman alır?

Yapılan ameliyata göre değişmekle birlikte ilk burun ameliyatıysa ve özellikli bir işlem yapılmadıysa ilk ayın sonunda şişliklerin %50-60 ı geçecektir. Bir çok kitapta ve kaynakta burun şeklinin 6 ay ile 2 yıl arası son halini aldığı yazmaktadır. 2-3 ay sonunda burun son halini çoğunlukla alır. 6 aydan sonra çok fazla değişmez. Ama ikinci bir ameliyat gerekse bile 1 yılın geçmesi beklenmektedir. Süre konusunda hekiminiz daha ayrıntılı bilgi verecektir.