Botoks dudakları kalınlaştırır, yüzü şişirir.

Hayır. Botoks bir dolgu maddesi değildir. Bu ama için kişinin kendi yağını, dokusunu veya hyaluronik asit gibi dolgu maddelerini kullanmaktayız.

Botoks yılan zehridir, ölüm riski vardır.

Hayır. Botoks sık kullanılan aşılar ve antibiyotikler ile aynı laboratuar teknikleri ile imal edilmekte. Herhangi bir hayvandan ya da böcekten elde edilmemekte. Piyasadaki botoks ile bir insanı öldürmeniz imkansız.

Botoks şeytan yüzü yapar. Kişiyi ruhsuz gösterir.

Sadece botoks ile böyle bir duruma yol açmak imkansız. Botoks çoğunlukla üst yüzde etkilidir. Uygun şekilde kullanıldığında kaşlarınızı çatma, hayret etme gibi sinirli ve üzüntülü görüntü azaltılır ve daha yumuşak bir ruh hali görüntüsü ortaya çıkar. Bu tür mimikler profesyonel oyuncu değilseniz normal hayatta sizi rahatsız etmeyecektir. Dahası asık suratlı ve asabi bir görüntünüz varsa botoks size ilaç gibi gelecektir.

Bir kere botoks yapıldı mı bağımlılık yapar ve sürekli yaptırmak gerekir.

Tıbbi olarak böyle bir bağımlılık yok. Ancak botoks 6-12 ay gibi geçici bir düzelme sağlayacaktır. Bu süre içinde botoks yaptırmadan önceki görüntünüzü unutacağınız için botoks etkisi geçince sanki daha çok yaşlanmış gibi hissedeceğiniz bir gerçek. Dahası düzenli aralıklarla yapılan botoks enjeksiyonları etki süresini uzatır. Hatta 30 lu yaşlardan itibaren yapılan koruyucu botoks enjeksiyonlarının yaşlanmayı geciktirdiği gösterilmiştir.

Botoks sadece estetik amaçlı yapılan bir uygulamadır.

Yanlış. Botoks bir çok spastik hastalığın tedavisinde, şaşılıkta, migrende, aşırı terlemelerde, çene ağrılarında kullanılan bir ilaçtır. Ülkemizde kullanılan botoksun sadece dörtte birinin estetik amaçlı kullanıldığı düşünülmektedir.

Botoks yapılınca ek başka bir işleme gerek kalmaz.

Hayır. Plastik cerrahide botoks bir çok işleme ek olarak kullanılmaktadır. Mesela yüz germe işlemiyle göz kenarlarındaki ince kırışıklıkları ve alın bölgesini düzeltmek çok zordur. Ancak botoks yanak ve boyun bölgesindeki sarkmaları düzeltemez. Bu nedenle sarkma ve torbalanmalar cerrahi yöntemle, ince kırışıklıklar botoks ile düzeltilerek mükemmel sonuç alınabilir. Bazen alın bölgesindeki kırışıklıklar çok derindir ve botoks yeterince etkili olmayabilir. Böyle durumlarda botoksa ek olarak dolgu da uygulanmalıdır.

Kaş kaldırmak için botoks yeterlidir.

Bazen. Botoks ile kaşlar sadece birkaç milimetre kaldırılabilir. Aslında botoks kaşları kaldırmaktan çok yay şekli vermek için kullanılır. Kaşlarınız gerçekten düşükse başka işlemlerin yapılması gerekir.

Botoks ucuz bir ilaçtır.

Botoks toz halindedir ve sulandırılarak kullanılır. Ayrıca soğuk ortamda saklanması gerekir. Teorik olarak istediğiniz kadar sulandırıp istediğiniz kadar kişiye uygulayabilirsiniz. Ancak etkili sonuç almak için önerilen sulandırma oranına uyulmalıdır. Bu halde bir flakon ilaç ile ideal olarak iki, en fazla üç kişiye uygulama yapılabilir. Ayrıca sulandırıldıktan sonra yine soğuk ortamda saklanmalı ve birkaç gün içinde kullanılmalıdır. Hal böyleyken ucuz uygulamaların ne kadar etkili ve uzun sonuçlar oluşturacağı tartışmalıdır.