SIK SORULAN SORULAR

· Plastik cerrahi nedir, ne gibi konularla uğraşır?

Plastik cerrahi, tam adıyla plastik, rekonstrüktif ve estetik cerrahi özelleşmiş bir cerrahi branştır. “Plasti” ile önceden varolan bir şeye yeniden şekil vermek, “rekonstrüksiyon” ile olmayan ya da eksik bir şeyi yeniden inşa etmek, tamamlamak olarak tanımlanabilen teknik terimlerdir. “Estetik” ise yapılan bu işlemin görsel bir iyileştirme amaçlı olduğunu belirtir.

Plastik cerrahinin odaklandığı bir vücut bölümü ya da sistem yoktur. Tüm vücut yüzeyinde olışan her türlü cerrahi problemle ilgilenir. Bu durumda oldukça geniş bir ilgi alanı bulunur diyebiliriz. Vücudun şekil ve işlevlerini bozan tüm doğumsal, travmatik veya sonradan oluşan hastalıkları şeklinde özetlenebilir.

· Plastik cerrah nasıl olunur?

Ülkemiz ve diğer modern tıp uygulanan ülkelerde plastik cerrah olmak için öncelikle tıp fakültesini bitirmek gerekir. Tıp fakültesi sonrası, uzmanlık sınavında üst sıralarda yer alan plastik cerrahi uzmanlığı eğitimi veren üniversite veya eğitim hastanelerindeki ilgili bölümleri kazanmak gerekir. En az 6 yıl sürecek (çoğu durumda 7 yıla uzar) zorlu bir asistanlık eğitimi sonrası başarılı olanlar plastik cerrahi uzmanlığı almaya hak kazanırlar. Eğitim süreci burada bitmez, ömür boyu yenilikleri takip etmek gerekir.

· Estetik ameliyatları sadece plastik cerrah mı yapar?

Maalesef hayır. Ülkemizde hangi ameliyatın hangi branş tarafından yapılabileceğine ya da yapılması gerektiğine dair yazılı bir kanun bulunmamaktadır. Hastalar, hatta bir çok sağlık çalışanı bile hangi ameliyatların hangi hekim tarafından yapıldığını çoğu kez bilememektedir. Ancak, ameliyat sonrası oluşan komplikasyonlar ve olası bir mahkeme sürecinde bilirkişinin hangi branştan olacağı konusu daha belirgindir.

Plastik cerrahi eğitiminin zorluğu, alanının geniş olması, plastik cerrahi sayısının azlığı gibi bir çok sebepten dolayı estetik ameliyatlar ve girişimler diğer branştan uzman hekimler, uzman olmayan hekimler hatta hekim olmayanlar tarafından bile yapılmaktadır. Herhangi bir ameliyat ya da girişim her zaman doğru şekilde sonuçlanmayabilir. Bu bilgi, eğitim ve beceri eksikliğine (malpraktis) bağlı ya da istenmeyen kötü sonuç (komplikasyon) şeklinde meydana gelebilir. Böyle bir durumda bu duruma müdahale edecek ve sorumluluğu alacak branş hangisidir? Sorunun cevabı büyük ihtimalle “Plastik Cerrahi” olacaktır.

Doktorunuz gerçekten plastik cerrah mı?

Son yıllarda, Ülkemizde, Estetik Cerrahi ve Ameliyatsız uygulamalara artan talep, başka branşlardaki doktorların da bu alana ilgisini çekmiştir.

Ülkemizde, mevcut yönetmelikler, hangi girişimlerin kimler tarafından yapılabileceğini tanımlamamaktadır.

Bu durum, Plastik Rekonstrüktif ve Estetik Cerrahi Uzmanı olmayan bir çok farklı branştan doktorun, hatta sağlık eğitimi almamış bazı kimselerin kendilerini yasal olmayan uzmanlık adlarıyla tanıtarak halkı yanıltmalarına yol açmaktadır.

FASİAL PLASTİK CERRAHİ UZMANI, YÜZ ESTETİK CERRAHİ UZMANI, ONKOPLASTİK CERRAHİ UZMANI, OKULOPLASTİK CERRAHİ UZMANI, MEDİKAL ESTETİK UZMANI, DERMATOPLASTİK CERRAHİ UZMANI, SAÇ EKİM UZMANI VE BUNA BENZER İSİMLER TÜRKİYE’DE SAĞLIK BAKANLIĞI VE YÖK TARAFINDAN TANIMLANMAMIŞ , BELGELENDİRİLMEMİŞ SAHTE UZMANLIK İSİMLERİDİR.

Başvurduğunuz kişinin doktor olup olmadığını araştırınız. Doktorsa uzmanlığını bilmek en doğal hakkınızdır. Lütfen, belge isteyerek sorgulayınız.

· Estetik ameliyatlardan sonra iz kalır mı?

Kalır. Her türlü deri kesisi ve dikişi sonrası iz kalır. Ancak estetik ameliyatlarda, daha doğrusu bütün plastik cerrahi ameliyatlarında kesilecek bölge seçilirken izin az kalacağı ve belli olmayacağı, saklanabileceği bölgeler seçilir. Genelde kıvrım bölgeleri ve deri kıvrımlarına paralel yerler tercih edilir, böylelikle iz önemsenmeyecek kadar az kalır.

· Estetik dikiş nedir, normal dikişten ne farkı vardır?

Estetik dikiş diye bir dikiş bilimsel olarak yoktur. Plastik cerrahın uyguladığı tüm dikişler estetik dikiştir diyebiliriz. Kesinin şekline, biçimine ve yerleşimine göre uygun teknik ve materyal kullanılarak özenle uygulanan dikiş sonuçları daha iyi olacak dikiştir.

· Doku nakli ne demektir?

Rekonstrüktif ameliyatlarda olmayan ya da az olan bir dokunun yeniden oluşturulması için başka bölgelerden alınan dokular nakil edilebilir. Bu nakil bazen canlı, dolaşımı olan dokularla (flep) bazen de aşı şeklinde sonradan dolaşım kazanacak dokular ile (greft) yapılmaktadır. Çoğunlukla kişinin kendisinden alınabilmekle birlikte sentetik ya da biyolojik kaynaklı dokular da nakil için kullanılabilir.

Plastik cerrahide bu amaçla en çok yağ, deri, kıkırdak, kemik, kas, sinir, fasya (zar), kas, tendon gibi dokular kullanılmaktadır. Bunlara “greft” denilmektedir.

Yüz nakli de bir tür flep uygulamasıdır diyebiliriz.

· En zor ameliyat hangisidir?

Plastik cerrahinin bir çok ameliyatı teknik olarak zor ameliyat grubundadır. Burdaki zorluk fiziksel zorluk, hayati tehlike ya da ameliyat süresi olarak değil öğrenme ve uygulama süresinin zorluğu ve uzunluğudur. Ayrıca ameliyat sonucu her zaman göz önünde olacaktır. Yapılacak en ufak hata herkes tarafından fark edilebilir. Yapılan işin sonucu göreceli olduğundan kimine göre iyi bir sonuç bir başkasına göre kötü olabilir.

Yine de hekim açısından en zor ameliyatlardan biri rinoplasti (burun ameliyatı) denebilir. Hasta açısından da karın germe (abdominoplasti) ameliyat sürecinin nisbeten eziyetli olması açısından zorlu ameliyatlardandır.

· Kimler estetik ameliyat olmalıdır?

Bu sorunun cevabını kişinin kendisi vermelidir. Estetik ameliyat olmak isteyen herkes böyle bir talepte bulunabilir. Ancak plastik cerrahi ile yapılabilecek değişiklikler belirli bir sınırdadır. Beklenti bu sınırlar arasındaysa ameliyat olmalıdır.

· Kimler estetik ameliyat olmamalıdır?

Beden/organ gelişimi tamamlanmadan acil olmayan estetik ameliyatlar yapılmamalıdır. Örneğin burun ameliyatı için 16-17 yaş sınırı gerekliyken kepçe kulak için 6 yaş uygundur.

Beden dismorfik hastalığı/bozukluğu olan, beklentileri yüksek ya da imkansız kişiler de ameliyat sonrası memnun kalmayacakları için estetik ameliyat olmaları kötü sonuçlara yol açabilir. Bu tür hastalarda ameliyat yapılacaksa bile öncelikli olarak psikiyatrik muayeneden ve bilgilendirilmeden geçmeleri gereklidir.

Kendisi için değil, başkalarını mutlu etmek için veya ilişkileri düzeltme amacıyla yapılacak estetik işlemler de ileride sorun yaratacaktır.